Insignie SAS

Následující stránka obsahuje stručný přehled a popis jednotlivých insignií pluku SAS. Na internetu i v knihách se vyskytuje mnoho krátkých článků na toto téma, ale často jsou neúplné či obsahují mylné informace. Nemůžu zaručit, že všechno, co je zde uvedeno, je na sto procent kompletní a pravdivé, ale budu se snažit o doplnění či opravu. Pokud máte nějaké připomínky, radu nebo jste našli nesrovnalosti, neváhejte nás kontaktovat.


Plukovní baret

Plukovní baret (beret)

Pískový baret SAS se oficiálně označuje jako "béžový baret" od doby, kdy se začal vyrábět z materiálu této barvy. Po obnovení jednotky v roce 1947 se zkoušelo dosáhnout původní pískové barvy podle baretů, které byly ještě ve vlastnictví válečných veteránů. Toto se však při použití armádou oficiálně schválených barev ukázalo jako nemožné. Proto se jako kompromis vybrala nejbližší přijatelná barva a i přesto, že nebylo vydáno oficiální povolení, byla schválena vedením pluku. Úplně první baret SAS při založení v roce 1941 měl barvu bílou, ale jelikož kvůli tomu byla SAS často vystavována posměchu od jiných jednotek, především Australanů a Novozélanďanů, byl brzy nahrazen baretem pískovým. Oficiální béžový baret nosí i přidružený personál, ovšem se svými vlastními odznaky v souladu s obvyklými postupy BA. Baret australských SASR se odlišuje nášivkou (černý šít + zlatý odznak).

 
Nášivka na baret

Nášivka na baret (beret badge)

Podklad tvoří křižácký štít v černé barvě, na kterém se uprostřed nachází okřídlený meč Excalibur (meč krále Artuše, symbol spravedlnosti), často bývá chybně označován jako "okřídlená dýka" (vyobrazený vzor je starořímský meč Gladius a prý pochází od krejčích z Caira). Pod ním je vepsáno oficiální motto SAS "Who Dares Wins" (odvážní vítězí), kterému předcházelo několik jiných, ty David Stirling zamítl. Originální výšivka je modře zbarvená, údajně se jedná o cambridgeskou a oxfordskou modř (některé zdroje uvádějí, že 'Jock' Lewes vesloval za Oxford a jakýsi nadporučík Langton za Cambridge). Tento znak, který nakonec vyhrál výběrové řízení o symbol pro nově vznikající jednotku v roce 1941, navrhl Robert Charles 'Bob' Tait. V dnešní době se vyskytuje mnoho komerčních kopií, které se odlišují tvarem a zbarvením jednotlivých částí znaku.

 
Odznaky na límec

Odznaky na límec (collar badges)

Odznaky pluku určené k připnutí na límec slavnostní uniformy jsou oficiálně stříbrné barvy (k vidění i zlaté či v kombinaci obojího) a jsou totožné se znakem pluku, ale bez křižáckého štítu jako podkladu. Podobné odznaky se používaly i k nošení na čepici, ty se však lišily typem připínací spony. Podobné odznaky nosí na svých baretech australská SASR. V období po druhé světové válce byly odznaky zlatě lemované, stužka se zlatým nápisem "Who Dares Wins" a křídla měly modrou barvu, ostří meče bylo stříbrné.

 
Seskoková křídla

Seskoková křídla (parachute wings)

Návrh Jocka Lewese, vychází z klasických parašutistických křídel britské armády, ale aby odrážel vznik jednotky na středním východě, jsou křídla převzata z egyptské mytologie, konkrétně od bohyně Isis, která je vyobrazována s křídly ptáka ibise. Lewes se nechal inspirovat jejím obrazem při návštěvě hotelu Shepard v Cairu. Nášivka se nosí na pravém rameni uniformy (za druhé světové války to po dosažení 3 bojových seskoků bylo vlevo na prsou). Podoba této nášivky se od druhé světové války téměř nezměnila.

 
Stable belt

Plukovní opasek (stable belt)

Opasky se všeobecně v armádě rozšířily až v 50. letech minulého století. Dříve je nosila pouze kavalerie a to k pracovní uniformě při vyklízení stájí (=stables a odtud onen název). Opasky byly z počátku staršími důstojníky vnímány jako přílišný individualismus, ale brzy je přijaly všechny jednotky. Opasek SAS má modrou barvu, tzv. královská modř (Royal blue), a nosí se buď v kalhotách, nebo přes svetr. Vepředu se zapíná stříbrnou sponou kulatého tvaru, na které je vyobrazen znak pluku.

 

Plaketa pluku
(regimental plaque)

Plakety patří mezi obvyklé insignie pluku, stejně jako barety, opasky či plukovní vlajky. Jsou ručně vyráběné a zdobené, základním materiálem je většinou dřevo, někdy jsou doplněné kovem či slitinou kovů (např. bronz). Většinou zdobí domovská kasárna, ale např. po odchodu z armády si je vojáci nechávají vyrobit na zakázku i s datem jejich služby, jako památku. Některé plakety SAS jsou téměř identické, např. 21 / 22 / 23 SAS se liší pouze nápisem, plakety pluků Signal Squadron se od nich již odlišují více.


Plaketa PlukuPlukovní standarta
(regimental pennant)

Užívání standart, tzv. "colours", se ve vojenských organizacích datuje až do doby starověkého Egypta, cca 5000 let př.n.l. Měly za úkol označovat pozici velitele a usnadnit tak orientaci na bojišti, aby vojáci i v chaosu probíhající bitvy, byli schopni udržet formace. Ve středověku je začala užívat britská pěchota a lehká a těžká kavalerie. Časem začaly být pluky oceňovány tzv. "battle honours" za úspěchy dosažené v jednotlivých bitvách, ty pak zdobily i jejich plukovní vlajky. Díky tomu se staly mnohem významnějšími než pouhou značkou na bojišti, staly se srdcem každého pluku, ve kterém byla vetkána celá jeho historie. V této souvislosti byla (a stále je) ztráta vlajky tou největší hanbou, která může pluk potkat, proto je vždy dobře střežen, ale samozřejmě v době moderního způsobu vedení boje se již používá pouze k přehlídkám. Tyto vlajky nejsou nikdy zničeny; pokud jsou příliš staré a nelze je již dále používat, jsou uloženy v plukovní kapli, dokud se nerozpadnou na prach. Konkrétní informace o plukovní standartě SAS se mi zatím nepodařilo získat.


Plukovní vlajka

Zdroje:

Autor: Satan 
Best view with Opera 9.x or Mozilla Firefox 2.x, 1024 x 768 px. / Optimalizováno pro Opera 9.x a Mozilla Firefox 2.x, 1024 x 768 px.
Copyright 2020 © 22nd SAS Rgt - Military, Airsoft & Reenacting Clubs - Czech Republic Alliance