Albánie (1997)

záchrana charitativních pracovníků

"Následkem kolapsu albánské ekonomiky v březnu 1997 upadl tento stát takřka přes noc do neskutečného chaosu, bez jakékoliv vládní či policejní moci. Dne 2. března byl vyhlášen výjimečný stav. Vězni násilně opustili věznice, armádní sklady byly vyloupeny a v zemi se objevily ozbrojené gangy terorizující obyvatelstvo. Hlavním cílem mnoha uprchlíků se stala Itálie. Byla odstartována mezinárodní pomoc zamířená k nastolení pořádku, ochraně ambasád a hlavně k evakuaci západoevropských občanů ze země."

Borsh

Vojáci SAS přestrojení v civilu zachránili britského humanitárního pracovníka z jižní Albánie, když mu hrozilo nebezpeční v podobě místních ozbrojených gangů. (The Daily Telegraph, 20. 3. 1997)


V pondělí 17. Března 1997 byla skupina vojáků SAS vyslána do Albánie, aby našla Roberta Welche, 39letého pracovníka Bedworth Christian Centre, charitativní organizace z hrabství Warwick, která měla svoje centrum pomoci ve vesnici Borsh na jihu Albánie. Oblast přestala být bezpečná poté, co před třemi týdny skupina rebelů přepadla a vyloupila sklad zbraní.

Reverend Gary Simpson, který centrum vede, řekl: "Byli jsme v kontaktu se zahraniční kanceláří ohledně situace pana Welche, ale neměli jsme tušení, že se v souvislosti s tím připravuje taková akce. Měli jsme telefonát s někým, kdo tvrdil, že je od speciálních sil. Nejdříve jsem to považoval za nějaký vtip, ale později jsem si uvědomil, že to bylo myšleno smrtelně vážně. Chtěli vědět, zda mohu pana Welche kontaktovat, tak jsem jim vysvětlil, že má pouze mobilní telefon, který funguje v síti řeckého operátora a musí vyjít do hor nebo naopak dolů na pláž, aby mohl uskutečnit hovor, proto máme domluvené časy, ve kterých se můžeme spojit." V neděli, den před provedením akce, byl Robert Welsch kontaktován přímo z Herefordu velitelstvím SAS.

"Řekli mi, že bylo učiněno rozhodnutí a že obdrželi instrukce, aby mě zítra ráno odvezli z oblasti. Musel jsem jim popsat terén, a jak dané území vypadá, a také mi řekli, abych vyzvedl dalšího charitativního spolupracovníka, který pomáhal ve vedlejší vesnici."


Albánie

Na příští ráno bylo dohodnuto setkání poblíž mostu, uprostřed vesnice Borsh, která leží směrem na sever od řeckého ostrova Korfu. Čtyřčlenný tým SAS dorazil ve dvou Land Roverech, Robert Welch to popsal takto: "Jeli jsme asi 5 mil k pobřeží skrz silniční zátarasy, když náhle přilétly dvě helikoptéry. Objevili se odnikud a přistály. Poté asi 25 vojáků vyskočilo ven a zaujalo pozice, zatímco jsme zajeli přímo do jednoho z Chinooků." Tito uniformovaní vojáci byli pravděpodobně z 1st Battalion, The Prince of Wales Royal Regiment a plnili úlohu pohotovostní jednotky.

"Odstartovali jsme směrem k Tiraně a bylo to jako jízda na horské dráze, letěli jsme ve výšce přibližně 50 stop (cca 15 metrů) abychom nebyli sestřeleni." Po doplnění paliva na letadlové lodi USS Theodore Roosevelt v Jaderském moři, byl pan Welch dopraven na základnu NATO v italském Bari a odtud letecky zpět do Británie. Na závěr dodal: "Vojáci byli velice skromní a slušní, pro ně to byl jen další pracovní den, ale děkovali mi, protože se rádi podívali do nějaké akce a říkali, že si to užili."

Elbasan

SAS zachránila dvojici britských občanů v Albánii, která se starala o sirotčinec, bezpečnostní situace se zhoršila v důsledku série vražd mezi místními gangy. (The Daily Telegraph, 21. 3. 1997)


Pět vojáků bylo vysláno do Elbasanu poté, co Mike a Judy Smithovi volali na britské velvyslanectví v Tiraně, protože se obávali o bezpečí 22 sirotků, které měli ve své péči. Přijeli ve třech vozidlech a na zahradě postavili satelitní anténu, Smithovi měli 30 minut na to, aby připravili děti k odchodu. Dvě helikoptéry Chinook přiletěli ze základny Gioia del Colle v Itálii, aby doprovázely vozidla při jejich cestě úbočím směrem k Tiraně.

Judy Smithová vypověděla: "Letěli podél nás, ve výšce asi 40 stop (cca 12 metrů) nad zemí, bylo to velmi dramatické. Řekli nám, že pokud se dostaneme do potíží, budeme muset zajet dovnitř helikoptér, které přistanou poblíž. Naštěstí jsme během cesty žádné problémy neměli."


Zdroj: telegraph.co.uk, překlad: Satan.


Best view with Opera 9.x or Mozilla Firefox 2.x, 1024 x 768 px. / Optimalizováno pro Opera 9.x a Mozilla Firefox 2.x, 1024 x 768 px.
Copyright 2021 © 22nd SAS Rgt - Military, Airsoft & Reenacting Clubs - Czech Republic Alliance